Obowiązkowe wyposażenie roweru - rowerzysto, czy jesteś gotowy do sezonu? 
Obowiązkowe wyposażenie roweru - rowerzysto, czy jesteś gotowy do sezonu? 

Obowiązkowe wyposażenie roweru - rowerzysto, czy jesteś gotowy do sezonu? 

Wiosna to czas, kiedy wychodzimy na pierwszą przejażdżkę po zimowej przerwie. Przed rozpoczęciem sezonu warto sprawdzić swój rower i wykonać przedsezonowy serwis. Następnie nie zapomnijmy o obowiązkowym wyposażeniu roweru, które regulują przepisy prawa. Wymogi te nie są wcale trudne do spełnienia. Nie chodzi tu tylko o to, aby ustrzec się mandatu. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa - Twojego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sprawdź, co powinien posiadać odpowiednio przygotowany roweru. 

Obowiązkowe wyposażenie roweru - w co powinien być wyposażony rower?

  • oświetlenie przednie - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • oświetlenie tylne - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
  • tylny odblask w kolorze czerwonym - o kształcie innym niż trójkąt
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku

Obowiązkowe wyposażenie roweru - zestaw akcesoriów, który musi mieć Twój jednoślad

Jeśli dopiero kupiłeś nowy rower powinieneś zadbać o obowiązkowe wyposażenie roweru. Bardziej sportowe i wyczynowe modele sprzedawane są bez oświetlenia, dzwonka a czasem również bez odblasków. Wyjątek często stanowią rowery trekkingowe czy miejskie. W tym przypadku zestaw oświetlenia czy dzwonek często jest standardem wyposażenia. W pozostałych przypadkach warto zainwestować w dobrej jakości lampki, które sprawią, że będziesz bardziej widoczny dla użytkowników drogi. 

Czy kask rowerowy jest obowiązkowy?

Wielu rowerzystów zadaje sobie pytanie, czy kask rowerowy jest obowiązkowy? Czy na rowerze trzeba jeździć w kasku? Czy za jego brak grozi nam mandat? Obecnie, prawo ruchu drogowego w Polsce nie nakłada obowiązku jazdy w kasku. Z prawnego punktu widzenia nie musisz jeździć w kasku, a kontrolujący Cię policjant nie może wystawić mandatu. 

Kask to kwestia Twojego bezpieczeństwa. W kasku powinien jeździć każdy rowerzysta, nie tylko na wymagających trasach, ale podczas rekreacyjnych wypadów po mieście, dojazdów do pracy i szkoły. Jazdy bez kasku nie można usprawiedliwiać brakiem wygody. Współczesne modele zapewniają pełną swobodę - są lekkie, mają zaawansowane systemy wentylacji. Skuteczność ochrony głowy zwiększają specjalne technologie.

Dodatkowe wyposażenie roweru - dla większego komfortu podczas jazdy

Wśród akcesoriów rowerowych znajdziesz wiele dodatkowych, przydatnych gadżetów, które sprawią, że jazda na rowerze będzie bezpieczna i przyjemna. Wielu rowerzystów wyposaża swoje rowery w chroniące przed błotem błotniki czy umożliwiające transport bagażu kosze i bagażniki. Chętnie kupowane są bidony na napoje, a także służące do ich przewozu specjalne koszyki. Praktyczne może się okazać równie zabezpieczenie uniemożliwiające kradzież roweru. Każdy znajdzie coś dla siebie, aby lepiej zadbać o czas spędzony na rowerze. Sprawdź pełną gamę akcesoriów rowerowych

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium